trešdiena, 2010. gada 22. septembris

Drīz upēm skaidru ledu acīs liks

Tikko man sagribējās sniegu. Tādu, lai krīt no gaisa un viss ir tumši gaišs. Es atcerējos, kā mana klasesbiedrene, kura gadu bija pavadījusi apmaiņas skolā Dienvidamerikā un kurai ļoti patika sniegs, ieraudzījusi, ka pēkšņi sāka snigt, strauji piecēlās kājās un leca pa galdiem no klases viena gala uz otru - uz to, kur bija logi. Pie sniega.

Drīz upēm skaidru ledu acīs liks.
Kad gulbji aizlaižas, tad trešā dienā snigs.
Bet grūtākās mums būs šīs dienas trīs -
bez gulbjiem un bez sniega debesīs.

Rudenī vajag ļoti daudz tāpēc sarkanām liesmām degošas kļavas. Līdz sniegam.

pirmdiena, 2010. gada 20. septembris

Viss ir savos rāmjos ielikts

Es zinu, ka jau ir 0:14 un drīz jāiet gulēt, bez tam, es jau sen atpakaļ Matīsam teicu, ka tūliņ, tūliņ rakstīšu protokolu savai manai neorganikai, bet no sākuma es kaut ko paķēpāšos integrālī.

Viss ir savos rāmjos ielikts. Šodien notika arhajiskā spēlīte "Noķer jonu II", un tādas tās ķīmijas ir. Pastāv iespēja, ka es būšu arhajiskais ķīmiķis, kad izaugšu liels. Vai arī fizikālais. Es agrāk teicu tā - no visām dabaszinātnēm man ļoti ļoti nepatīk fizika un no visām fizikām man visvairāk nepatīk elektrība. Bet no visām dabaszinātnēm man visvairāk patīk ķīmija un no visām ķīmijām man visvairāk patīk fizikālķīmija un no visas fizikālķīmijas man visvairāk patīk elektroķīmija. Nekas nav mainījies. Bet, atgriežoties pie lielajiem ķīmijas virzieniem - es par to jau iepriekš gribēju uzrakstīt.

Abas šīs - fizikālā un (šodien lietosim vārdu) arhajiskā ir dogmatiski-loģiski ielikta savos rāmjos. Tur viss ir matemātiski korekti un strukturēti. Es nezinu, kāpēc, bet visu mūžu, cik nu jau man tas ir bijis saistīts ar ķīmiju, es esmu bēdzis no četrvērtīgā. Četrvērtīgais mani dzina šausmās vidusskolā un, šķiet, ka varētu dzīt šausmās arī turpmāk. Laikam tāpēc, ka tur viss nav gluži loģiski un dogmatiski salikts pa plauktiņiem. Protams, ka es te tagad rakstu lielas muļķības, es pats to arī labi saprotu. Jo tur viss ir loģiski. Arī četrvērtīgais ir pavisam loģisks. Tikai, acīmredzot, loģikai ir vairāki līmeņi. Es vēl esmu pirmajā ar savu arhajisko un fizķīmijas konceptu.

Atcerējos Plakanzemes uzdevumu. Doma apmēram tāda - ja pasaulē būtu tikai 2 dimensijas, kāda izskatītos periodiskā sistēma un kurš elements pēc kārtas būtu organisko savienojumu pamatā. Redz, viss jau slēpjas orbitālēs. Mēs varam priecāties, ka zinām, kādas ir joda fizikālās īpašības un kādas ir alvas. Bet visā visumā viņu pamata atšķirība slēpjas dažos elementārfragmentos.

Četrvērtīgais arī, protams, ir loģisks. Tikai plauktu augstāk. Un tāpēc, ka tas ir plauktu augstāk kā standarta loģika, tas cilvēkam kā tādam nodrošina to, ka četrvērtīgais kļūst par kaut ko radošu un abstraktu (četrvērtīgais = organiskā ķīmija). Man laikam radošuma pietiek mūzikā. Tāpēc man vajag kaut ko dogmatiski-loģiski rāmjos ieliktu no pirmā loģikas plaukta. Atgriežoties pie Plakanzemes - mēs vispirms matemātikā mācāmies planimetriju un tikai tad stereo. Jo ir jāsaprot princips un tikai tad var ķert klāt jaunu dimensiju. Un gluži vienkārši - principu ir vieglāk saprast sistēmās ar mazāku dimensiju skaitu. Man parasti patīk runāt analoģijās.

Radošums mūzikā un radošums tā jokainā četrvērtīgā ķīmijā. Tas ir kaut kas līdzīgs. Var priecīgi un rūpīgi analizēt, kā staigā mazie negatīvie, un attēlot to ar bultām. Un cēloņus skaidrot ar loģiku no otrā plaukta. Dažkārt kaut ko aptuveni par četrvērtīgo var izspriest arī no pirmā plaukta loģikas. Bet kopumā, tur darbojas otrā plaukta loģika. Klaidens varētu būt noteikti sarakstījis savu grāmatu pēc otrā plaukta loģikas tradīcijām. Kur tad palika mūzika, es sev pēkšņi jautāju? Par piemēru varam šoreiz ņemt džesu (es to speciāli rakstu ar nebalsīgo, jo tā es izlasīju vienā vecā grāmatā un man tas iepatikās, tas uzreiz skan tā džesiskāk). Viens tur kaut ko ļurina (improvizē) un viss skan lieliski. Neviens īsti nesaprot, kāpēc tā, bet visiem patīk. Te rodas tās divu plauktu loģikas. Var mēģināt skaidrot to ar vienkāršajām un pašām primitīvākajām harmonijas lietām - redz, tu tur nospēlēji trešo pakāpi un apakšā bija tonika. Bet, kad sākas rūpīga un skrupoloza ļurināšanas analizēšana, tad vienkāršās loģikas primitīvā harmonija nekam nav derīga. Un tad zinoši cilvēki ar vieglu smaidu nezinātājam saka tā - es zinu, ka to visu kaut kā var izskaidrot, tam pilnīgi reāli ir loģisks un saprātīgs pamatojums, katrai notij, katrai pārejai, ar bezgala dziļām zināšanām to visu var izdarīt, bet es to nedarīšu. Jo mēs to neanalizējam, mēs to vienkārši nosaucam par RADOŠUMU!

ceturtdiena, 2010. gada 16. septembris

Uz tikšanos saulītē!

Bet lidmašīna jau bija gaisā,
Un izpletņi jau bija piesprādzēti.


Nu ir! Piecas minūtes pirms starta. Kā nu kuram gadīsies - cits nolaidīsies pļavā, cits iekritīs kokā, un vienu es pats savām acīm redzēšu, kā uznes virsū augstsprieguma līnijai.

Bet Tev arī būs jālec. Un tad Tu zināsi, ka lejā ir pļava, koki un augstspriegums. Lejā ir viss, tikai nav izvēles.



Mums ir jānonāk pienenēm taisni uz galvas!
Mēs tiksimies saulītē.

pirmdiena, 2010. gada 13. septembris

Atomemisija! Paldies tev par šodienu!

Es tikai nedaudz vēlējos pateikties atomemisijai. Atomemisija man šodien uzdāvināja gandrīz 5h laika. Tā negadās bieži. Un pie reizes es izstāstīšu, kāpēc mani sauc Alva Edisons.

Tur patiesībā nav nekā, ko stāstīt. Mani tā iesauca klasesbiedrs Jānis 10. klasē, par Tomasu Alvu Edisonu.



sestdiena, 2010. gada 11. septembris

Kāpēc ne mūzika?

Arī tā ir. Sarežģīta un uzmanīgi klausāma. Šodien es atcerējos, kā literatūras skolotāja vidusskolā bija dusmīga, kad uz aicinājumu izlasīt kaut ko no Selindžera, es teicu, ka lasīšu grāmatu "Cita ķīmija", kuras autors arī ir Selindžers, tikai laikam ne īstais viņas Selindžers. Vispār skolotāja uz mani pārsvarā nedusmojās, jo es pratu likt komatus, runāt dzejoļus un rakstīt domrakstus. Bet lasāmās grāmatas gan es īpaši nebiju iecienījis. Es varu izlasīt visus Ojāra vai Imanta krājumus, vai citus krājumus, bet mani nekad neaizraus kaut kādi izdomāti romāni un vēl kādas pasakas.

Toreiz es iedomājos un tagad arī. Kāpēc skolās tāpat neliek klausīties un analizēt mūziku? Arī tā ir. Man dažkārt prasa, vai es lasot grāmatas. Es droši saku, ka praktiski nē. Ar grāmatām te ir jāsaprot daiļliteratūra. Es esmu pastulbs tais romānos, neesmu lasījis ne Dostojevski, ne Zentas esejas, ne arī tā pa īstam Mērnieku laikus un kur nu vēl Andreja lielo sacerējumu, kur noteikti ir iekļauti visi iespējamie latviešu valodas īpašības vārdi, lai 6 grāmatas lappusēs iekļautu viena vakara saules rietēšanas aprakstu.

Arī tā ir. Svarīga un uzmanīgi klausāma. Arī mūziku var ļoti plaši analizēt. Var iemācīties no pirmajām taktīm atpazīt katra krievu romantiķa īpašo rokrakstu, Vīnes klasiķu eleganto rakstības stilu, skandināvu Sibeliusa un Grīga radītos darbus. Arī muzikāliem darbiem ir sava kompozīcija, harmoniskā uzbūve. Orķestra partitūrā var būt pat pie 40 līnijkopu, un katrai notij pa vertikāli ir savs teorētiskais pamatojums, kāpēc tā tur ir. Horizontālā virzienā - arī nākamai notij ir kaut kādas likumsakarīgas tiesības tur atrasties, kas izriet no iepriekšējām. Es negribu pārvērst Čaikovska 6. simfoniju par matemātisku matricu. Tas nav iespējams. Bet svarīgi ir saprast, ka mūzika var būt arī kas vairāk kā tikai - "aj, kaut kas jāpaklausās".

Man vienreiz jautāja, vai man netraucējot kaut kādas manas zināšanas, klausoties kādu koncertu. Daudz to zināšanu vēl gan nav, bet man jau šķiet, ka nē, ka tas tieši rada foršāku klausīšanos. Es dzirdu - tur bija harmoniska mažora sestā pakāpe, perfekti nostrādāta modulācija uz kādu pirmās radniecības tonalitāti, elpu aizraujoši atrisinājumi. Mūziku vienmēr var saprast dažādi, un tas ir labi, ka katram ir kāda sava interpretācija. Dažreiz komponists pajoko un uzraksta kaut ko, kas visiem klausītājiem rada stipri līdzīgas asociācijas (kaut vai Rimska-Korsakova Kamenes lidojums). Bet tā ir tā lielākā mūzikas brīvība - saprast tā, kā tev tas tajā brīdī ir nepieciešams.

Tagad es vairāk runāšu pats ar sevi. Vakar bija orķestra (mana prieciņa) stīgu grupas mēģinājums. Mēs strādājām pie Imanta Pūt, vējiņu fināla. Skaists darbs, patiešām. Neskatoties uz to, ka Imants tik ļoti vienmēr spīdzina mūziķus un raksta tā, kā visās grāmatās teiks, ka nevajag rakstīt, tur kopā veidojas kaut kas pavisam skaists. Vijoles strādāja pašas, es darbojos ar čelliem un altiem (no kuriem gan bija atnācis tikai Miķelis). Pie atslēgas kaut kādas zīmes, jēgas nekādas, tāpat nevar saprast, kas tā par tonalitāti, alterācijas pie katras nots. Tas jau saprotams, ka skan visādi, pārsvarā šķībi. Es viņiem lieku nospēlēt do minora trijskani no sol uz leju. Urā! Skan forši. Un tad es domāju un jautāju - kāpēc, kad identiski tāds pats gājiens ir tai melodijā, jūs spēlējat tik netīri? Sākam vēlreiz. Tagad visi klausās minora trijskani un nospēlē tīri arī melodijā. Mūziķi parasti ieciklējas uz tonalitāti, viņiem ir grūti spēlēt alterētas notis, nu, tieši tās, kuras nav "parastās, biežās" (pazemināta septītā, sestā, paaugstināta ceturtā pakāpe).

Tagad atkal var lasīt visi. Un tāpēc es kādreiz uzrakstīšu, kā es redzu visas tonalitātes. Tās gan jau būs raksturotas ar krāsām un citādiem īpašības vārdiem. Tad es arī pateikšu, kura ir mana mīļākā tonalitāte.



Tagad gan man vajadzētu kādu COX inhibitoru ieņemt un lielo C trieciendevu. Jūtu, ka ir vairāk kā 36.6!